بزرگترین جزیره جهان را می شناسید؟ بزرگترین ها را چطور؟ بزرگترین جزایر جهان را هم نمی شناسید؟ فرآیند شمردن تعداد جزایر بر روی کره زمین بسیار دشوار است. گفته می شود که حدود ۲۰۰۰ جزیره در اقیانوس ها واقع شده اند. این جزایر از نظر اندازه، جغرافیا، آب و هوا، پوشش گیاهی و پوشش جانوری متفاوت هستند. در ادامه فهرست ده نمونه از بزرگ ترین جزایر جهان را با هم بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

۱۰- جزیره ی الزمیر در کانادا

بزرگترین جزایر جهان

با در نظر گرفتن مساحت ۱۹۶٫۲۳۹ کیلومتری (۵۰۰ کیلومتر عرض و ۸۰۰ کیلومتر طول) جزیره ی الزمیر، این جزیره سومین جزیره ی بزرگ در کانادا و دهمین جزیره بزرگ در سرتاسر جهان است. این جزیره در ناحیه بافین و قلمروی نوناووت در شمال غربی گرینلند در کانادا واقع شده است. سرتاسر این جزیره پوشیده از کوه های پر عظمت و باشکوه و زمین های یخی است. این منطقه یکی از نواحی کوهستانی در مجمع الجزایر شمالی در منطقه ی کانادا می باشد. در فهرست ما از بزرگ ترین جزیره ها در سرتاسر جهان جزیره ی الزمیر در رتبه ی دهم قرار دارد.

واقعیت های شگفت انگیز درباره ی جزیره ی الزمیر

–   سنگ های رسوبی که در قسمت شمالی جزیره ی الزمیر قرار دارند حدود ۱۰۰۰۰۰ سال عمر دارند.

–   باقی مانده های عصر یخبندان را می توان در این جزیره مشاهده کرد. با توجه به گرم شدن کل کره ی زمین احتمالاً همین بقایای عصر یخ نیز از بین خواهند رفت.

–   قله ی باربو (Barbeau) از بلندترین قله های این جزیره در منطقه ای به نام نووانوت قرار گرفته است.

–   درخت بید الزمیر شمالی تنها گونه ی گیاهی سخت بافتی است که در یره ی الزمیر قرار دارند.

–   پژوهشگران از نابودی گونه های پرندگان، جلبک ها و حیوانات بی مهره بر اثر گرم شدن کره هی زمین خبر داده اند.

۹- بریتانیای کبیر در انگلستان

ده نمونه از بزرگترین جزایر جهان - بریتانیای کبیر در انگلستان

بریتانیای کبیر جزیره ای است که در شمال غربی قاره اروپا واقع شده است. بریتانیای کبیر با داشتن مساحتی در حدود ۲۰۹۳۳۱ کیلومر مربع بزرگ ترین جزیره در سرتاسر جهان است. بریتانیای کبیر قسمتی از انگلستان است. این منطقه مناطق خودآیئنی از انگلستان، اسکاتلند و ولز را شامل می شود. در فهرست ما از بزرگ ترین جزیره ها در سرتاسر جهان جزیره ی بریتانیای کبیر در رتبه ی نهم قرار دارد.

واقعیت های شگفت انگیز درباره ی بریتانیای کبیر

– بریتانیای کبیر به وسیله ی ۱۰۰۰ جزیره و جزیره های بسیار کوچک احاطه شده است.

– بریتانیای کبیر یکی از پرجمعیت ترین مناطق در اروپا است.

– سکنی گزیدن انسان ها بر روی این جزیره حدوداً از ۵۰۰۰۰۰ سال پیش آغاز شد.

– بریتانیای کبیر در طول سال آب و هوایی مطبوع و مرطوب دارد.

– لندن یکی از بزرگ ترین شهرها در بریتانیای کبیر است.

۸- جزیره ی ویکتوریا در کانادا

تور کانادا آندیا سیر

جزیره ی ویکتوریا دومین جزیره ی بزرگ در مجمع الجزایر شمالی کانادا است. طول این جزیره ۳۲۰ مایل (۷۰۰ کیلومتر) و عرض آن ۳۵۰- ۳۸۷ (۵۶۴ تا ۶۳۳ کیلومتر) می باشد و مساحت کل این جزیره حدود ۲۱۷۲۹۱ کیلومتر مربع است. با این مساحت جزیره ی ویکتوریا دومین جزیره بزرگ در سرتاسر جهان است. این جزیره به وسیله ی جستجوگری به نام توماس سیپمسون در سال ۱۸۳۸ کشف شد. در فهرست ما از بزرگ ترین جزیره ها در سرتاسر جهان جزیره ی ویکتوریا در رتبه ی هشتم قرار دارد.

واقعیت های شگفت انگیز درباره ی جزیره ی ویکتوریا

– نام این جزیره از روی نام ملکه ویکتوریا گرفته شده.

– تا تاریخ ۲۰۰۶ تنها حدود ۱۸۷۵ نفر بر روی این جزیره زندگی می کردند.

– حفره ی بسیار عظیمی که پهنای آن حدود ۱۵ مایل است در این جزیره وجود دارد که گفته می شود رد شهاب سنگی است که حدود ۱۳۰ و ۳۵۰ میلیون سال پیش به این منطقه برخورد کرده است.

– در جزیره ویکتوریا خبری از زمستان های طاقت فرسا و تابستان های گرم نیست و همیشه در سرتاسر سال آب و هوای جزیره بسیار مطبوع است.

۷- جزیره ی هونشو در ژاپن

ده نمونه از بزرگترین جزایر جهان - جزیره ی هونشو در ژاپن

جزیره ی هونشو مابین اقیانوس آرام و دریای ژاپن قرار دارد. جزیره ی هونشو بزرگ ترین جزیره در ژاپن است و مرکز آن شهر توکیو است. این جزیره سرشار از اعتبار تاریخی است و از آن به عنوان مین لند (سرزمین اصلی) نیز یاد میکنند. طول این جزیره ۸۰۰ مایل و عرض آن ۱۵۰ مایل و مساحت آن حدود ۲۲۵٫۸۰۰ کیلومتر مربع است. این مساحت حدود ۶۰ درصد اندازه ی ژاپن است. در فهرست ما از بزرگ ترین جزیره ها در سرتاسر جهان جزیره ی هونشو در رتبه ی هفتم قرار دارد.

واقعیت های شگفت انگیز درباره ی جزیره ی هونشو

–  شهرهای بسیار مهم ژاپن مانند توکیو، کیوتو، هیروشیما، یوکوهاما و اوساکا در جزیره هونشو قرار دارند.

-جزیره هونشو بعد از جزیره ی جاوه که در اندونزی قرار دارد پرجمعیت ترین جزیره در سرتاسر جهان است.

-یکی از بزرگ ترین کوه ها در ژاپن به نام فوجی در این جزیره قرار گرفته است. این کوه نماد ژاپن است.

– بزرگ ترین دریاچه ی ژاپن به نام دریاچه بیوا در این جزیره قرار دارد.

۶- جزیره ی سوماترا در اندونزی

ده نمونه از بزرگترین جزایر جهان - جزیره ی سوماترا در اندونزی

جزیره ی سوماترا با مساحت حدود ۴۸۰٫۸۴۸ کیلومتر مربع دومین جزیره ی بزرگ در اندونزی است. این جزیره همچنین غربی ترین جزیره در میان مجمع الجزایر اندونزی است. جزیره ی سوماترا بسیار مستعد زلزله و سونامی است. زیرا این جزیره درمنطقه ای فرو رفته میان صفحه های تکتونیکی قرار گرفته است. این جزیره در بر دارنده ی حیات وحشی شگفت انگیز وجنگل های پر درخت می باشد. در فهرست ما از بزرگ ترین جزیره ها در سرتاسر جهان جزیره ی سوماترا در رتبه ی ششم قرار دارد.

واقعیت های شگفت انگیز درباره ی جزیره ی سوماترا

-قسمت عمده ای از این جزیره پوشیده از جنگل های بارانی استوایی است و متاسفانه به خاطر تولیدات نفتی در این منطقه حدود ۵۰ درصد از جنگل های بارانی استوایی از بین رفته اند.

–  جزیره ی سوماترا حیات وحش بسیار شگفت انگیزی دارد این جزیره خانه ی ببر سوماترایی، اورانگوتان سوماترایی، گرگدن سوماترایی و فاخته ی سوماترایی است.

– رافلزیا آروندی یکی از بد بو ترین گیاهان بومی است که در این جنگل های بارانی استوایی رشد می کند.

-جزیره ی سوماترا شامل ذخایر معدنی بسیاری از جمله طلا و نقره است.

-گیاهان روغنی بسیار زیادی در این جنگل های بارانی استوایی رشد می کند.

-این جزیره ناحیه ایی زغال سنگ خیز است.

زیباترین منظره های دنیا که می توانید از فضا آن ها را ببینید را در مطلب زیباترین منظره های دنیا که می توان از فضا دید ببینید و بیشتر در مورد آن ها بدانید.

 

۵- جزیره ی بافین در کانادا

ده نمونه از بزرگترین جزایر جهان - جزیره ی بافین در کانادا

جزیره ی بافین در ناحیه ای به نام نوناووت قرار گرفته است، این جزیره بزرگ ترین جزیره در کانادا است. مساحت این جزیره ۵۰۷٫۵۱ کیلومتر مربع است. این جزیره به عنوان پنجمین جزیره بزرگ جهان شناخته شده است. این جزیره که در مجمع الجزایر شمالی قرار دارد آب و هوایی به شدت سرد دارد و به طور متوسط در سال دمای این جزیره به منفی هشت درجه ی سلسیوس می رسد. در این جزیره آبدره های فراوان و دریاچه های آب شیرین بسیاری قرار دارد. در فهرست ما از بزرگ ترین جزیره ها در سرتاسر جهان جزیره ی بافین در رتبه ی پنجم قرار دارد.

واقعیت های شگفت انگیز درباره ی جزیره ی بافین

-نام جزیره ی بافین از روی نام کاشف این جزیره به نام ویلیام بافین گرفته شده است.

– شما می توانید شفق های شمالی بسیار زیبایی را از این جزیره مشاهده کنید زیرا بیشتر قسمت های جزیره بافین در شمال مدار قطب شمال قرار گرفته است.

–  تعداد بسیار زیادی از گونه های پستاندار مانند خرس های قطبی گرگ های قطبی و موش های صحرایی قزبی در جزیره بافین زندگی میکنند.

–  دو پارک ملی در جزیره بافین قرار دارد. سیرمیلیک و آیواینیک نام این دو پارک ملی است. این دو پارک ملی سرچشمه ی یخچال های طبیعی و آب دره های بسیار شگفت انگیز و دشت های برفین است.

۴-  جزیره ی ماداگاسکار در جمهوری ماداگاسکار

ده نمونه از بزرگترین جزایر جهان - جزیره ی ماداگاسکار در جمهوری ماداگاسکار

ماداگاسکار جزیره ای است که در ساحل شرقی آفریقا در اقیانوس هند قرار دارد. مساحت این جزیره ۵۸۷٫۷۱۳ کیلومترمربع است. این جزیره چهارمین جزیره ی بزرگ در جهان است. جزیره ی ماداگاسکار ۸۸ میلیون سال پیش از شبه قاره هند جدا شد. این جزیره مکانی برای گونه های نادر گیاهی و حیوانی است. همچنین نام دیگر جزیره ی ماداگاسکار «قاره هشتم» یا «جهان دیگر» است. در فهرست ما از بزرگ ترین جزیره ها در سرتاسر جهان جزیره ی ماداگاسکار در رتبه ی چهارم قرار دارد.

واقعیت های شگفت انگیز درباره ی جزیره ی ماداگاسکار

–  جزیره ی ماداگاسکار خانه ی ۲۵۰۰۰۰ گونه حیوانی است که ۷۰ درصد این کونه ها را در هیچ مکان دیگری نمی توانید پیدا کنید.

-۱۴۰۰۰ گونه ی گیاهی متفاوت در جزیره ماداگاسکار رشد می کنند که حدود ۹۰ ئرصد از این گونه های گیاهی بومی همان منطق هستند و در هیچ مکان دیگری نمی توانید این گونه های گیاهی را بیابید.

– لمور (میمونی که تنها در شب ها فعالیت می کند) ماداگاسکار با صورتی شبیه به گربه تنها در جنگل های ماداگاسکار زندگی می کنند.

– صخره های مرجانی تولیارا در جنوب غربی ماداگاسکار قرار دارند که از لحاظ وسعت دومین سیستم های مرجانی در سرتاسر جهان هستند.

-ماداگاسکار از سال ۱۸۹۶ میلادی از مستعمرات فرانسه بود و در سال ۱۹۶۰ به عنوان جمهوری مالاگاسی اعلام استقلال می کند و در سال ۱۹۷۵ نام این کشور به جمهوری دموکراتیک ماداگاسکار تغییر می کند.

۳- جزیره ی بورنئو در اندونزی، مالزی و برونئی

ده نمونه از بزرگترین جزایر جهان - جزیره ی بورنئو در اندونزی، مالزی و برونئی

جزیره ی بورنئو در قسمت غربی اقیانوس آرام قرار دارد و تنها جزیره ای است در جهان که به وسیله ی سه کشور مدیریت می شود. سه کشوری که این جزیره را اداره می کنند عبارتند از اندونزی، مالزی و برونئی. بخش بیشتر این جزیره قلمروی اندونزی است. جزیره ی بورنئو با مساحتی حدود ۷۴۸٫۱۶۸ کیلومتر مربع سومین جزیره ی بزرگ در جهان است. این جزیره دو برابر وسعت آلمان است. در فهرست ما از بزرگ ترین جزیره ها در سرتاسر جهان جزیره ی بورنئو در رتبه ی سوم قرار دارد.

واقعیت های شگفت انگیز درباره ی جزیره ی بورنئو

– جنگل های بارانی جزییره ی بورنئو حدود ۱۳۰ میلیون سال دارند. این جنگل های بارانی از قدیمی ترین جنگل های بارانی در جهان است. این جزیره همچنین خانه ی ۱۵۰۰۰ گونه گیاه و ۲۲۱ گونه  پستاندار و ۴۲۰ گونه پرنده است.

–  بلندترین قله در قسمت جنوب شرقی آسیا به نام کیمابالو در این جزیره قرار دارد.

-اورانگوتان بورنئو و خفاش میوه خوار نواحی گرمسیر تنها در جنگل های جزیره ی بورنئو زندگی می کنند.

۲- جزیره ی گینه نو در اندونزی و پاپوآ گینه نو

ده نمونه از بزرگترین جزایر جهان - جزیره ی گینه نو در اندونزی و پاپوآ گینه نو

جزیره ی گینه نو در قسمت شرقی اقیانوس آرام قرار دارد و دومین جزیره ی بزرگ در سرتاسر جهان است. این جزیره حدود ۱۵۰۰ مایل طول و ۴۰۰ مایل عرض دارد و مساحت آن حدود ۷۸۵- ۷۵۳ کیلومتر مربع می باشد. جزیره ی گینه نو به وسیله ی دو کشور اداره می شود. این جزیره در قسمت غربی اندونزی و قسمت شرقی پاپوآ گینه نو قرار دارد. در فهرست ما از بزرگ ترین جزیره ها در سرتاسر جهان جزیره ی گینه نو در رتبه ی دوم قرار دارد.

واقعیت های شگفت انگیز درباره ی جزیره ی گینه نو

– گینه نو پوشیده از کوه های مرتفع است. قله ی جایا با ارتفاع بیش از ۱۶۵۰۳ بلندترین قله در جزیره ی گینه نو می باشد.

-مردم در حدود ۴۰۰۰۰ سال است که در این جزیره سکنی گزیدند.

– جزیره ی گینه نو سرشار از منابع معنی از قبیل مس و طلا است.

– قسمت بیشتر این جزیره زیبا پوشیده از تفرجگاه های بسیار زیبا و گونه های مختلفی از پرندگان است.

۱- بزرگترین جزیره جهان – جزیره ی گرینلند در دانمارک

بزرگترین جزیره جهان - جزیره ی گرینلند در دانمارک

جزیره ی گرین لند با مساحت حدود ۲٫۱۳۰٫۸۰۰ کیلومترمربع بزرگ ترین جزیره جهان است. این جزیره مابین اقیانوس اطلس و اقیانوس منجمد شمالی قرار گرفته است. گرین لند قلمرویی مستقل در دانمارک است. ۸۰ درصد جزیره ی پوشیده از یخچال های طبیعی و کلاهک های یخی است. این جزیره ی وسیع تنها حدود ۵۷۶۰۰ نفر جمعیت دارد. در فهرست ما از بزرگ ترین جزیره ها در سرتاسر جهان جزیره ی گرین لند در رتبه ی اول قرار دارد.

واقعیت های شگفت انگیز درباره ی جزیره ی گرین آیلند

-جزیره ی گرین لند یک جزیره است نه یک قاره. زیرا تنها حدود ۵۷۶۰۰ نفر در مساحتی حدود ۲٫۱۳٫۸۰۰ کیلومتر مربع زندگی می کنند.

-شما می توانید شاهد بزرگ ترین صفحه های یخی در گرین لند باشید که در پشت قطب جنوب قرار دارند.

– پارک ملی شمال شرقی گرین لند بزرگ ترین و شمالی ترین پارک ملی در سرتاسر جهان است.

–  هیچ جاده ای وجود ندارد تا شما بتوانید از آن به جزیره گرین لند بروید.

–   درآمد مردمی که در این جزیره زندگی می کنند از طریق ماهیگیری است

 

منبع : بامیلو