با توجه به فروکش کردن تعداد معاملات در ماه‎های ابتدایی سال جاری قیمت اوراق تهسیلات مسکن نیز به نسبت روزهای پایانی سال 96، کاهش یافت و در اردیبهشت ماه با ثبات قیمت روبرو شده است.

به گزارش صبحانه،با توجه به فروکش کردن تعداد معاملات در ماه‎های ابتدایی سال جاری قیمت اوراق تهسیلات مسکن نیز به نسبت روزهای پایانی سال 96، کاهش یافت و در اردیبهشت ماه با ثبات قیمت روبرو شده است.

با توجه به افزایش قیمت مسکن در سه ماهه پایانی سال گذشته قیمت اواراق تسهیلات مسکن نیز به تبع بازار با رشد روبرو شد و استقبال خریداران از این اوراق افزای پیدا کرد تا جایی که قیمت هر برگه به ۷۳ هزار تا ۸۳ هزار تومان رسید.

این در حالی است که با شروع سال ۹۷، قیمت اوارق تهسیلات مسکن با توجه به فروکش کردن تب خرید و فروش کاهش پیدا کرد در فروردین ماه قیمت هر برگه به بازه ۵۰ هزار تومان نیز رسید.

کاهش حجم معاملات مسکن در پی افزایش قیمت‌ها موجب شده بازار اوراق تسهیلات مسکن نیز در بازه قیمتی ۶۴ تا ۶۸ هزار تومان به ثبات نسبی برسد.

از سوی دیگر همزمان با افزایش برخورد‌ها با دلالی ارز و طلا به عنوان دو بازار موازی مسکن، سرمایه‌ها به سمت اوراق تسهیلات سرازیر شد که سبب شد تا قیمت این اوراق به ۶۷ تا ۷۴ هزار تومان افزایش یابد، اما با توجه به اینکه بازار مسکن با رکود مجدد در معاملات مواجه شده، قیمت اوراق تسهیلات بیش از دو هفته است که در بازه ۶۴ تا ۶۸ هزار تومان ثابت مانده که نشان می‌دهد این بازار به ثبات نسبی رسیده است.با این وجود گرانترین اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز فرابورس به برگه‌های صادره در اسفند ماه ۹۵ اختصاص با قیمت ۶۸ هزار است.

شایان ذکر است، زوج‌های تهرانی باید برای دریافت وام ۱۰۰ میلیونی ۲۰۰ برگه اوراق، وام ۲۰ میلیونی جعاله ۴۰ برگه اوراق، وام ۸۰ میلیونی زوج‌های شهرستانی ۱۶۰ برگه اوراق، وام ۶۰ میلیونی زوج‌های ساکن سایر شهر‌های با جمعیت کم ۱۲۰ برگه اوراق خریداری کنند که قیمت حدودی این اوراق ۵۷ هزار تومان تا ۶۰ هزار تومان است.

گفتنی است، اوراق تسهیلات مسکن دارای محدودیت زمانی هستند و افرادی که اقدام به خرید و فروش این اوراق می‌کنند باید به زمان انقضای این اوراق توجه کنند، زیرا بعد از این تاریخ فوق اوراق ارزش ریالی نخواهد داشت.

منبع:میزان