چند روز قبل، یکی از بنیان‌گذاران واتس‌اپ در مورد دلیل ترک فیسبوک در حدود یک سال قبل، مصاحبه‌ای انجام داد و گفت مارک زاکربرگ حتی پیش از نهایی شدن خرید این پیام‌رسان می‌خواسته تبلیغات فیسبوک را در آن نمایش بدهد و حالا با گذشت ۵ سال از این خرید چند میلیارد دلاری، به‌نظر می‌رسد زاکربرگ بالاخره تصمیم خود را عملی خواهد کرد.

به گفته‌ی سایت WABetaInfo که عمدتا اطلاعات صحیحی را در مورد ویژگی‌های جدید این پیام‌رسان منتشر می‌کند، در گزارش جدیدی ادعا کرده که مسوولان واتس‌اپ در تلاش برای نمایش تبلیغات در نسخه‌ی iOS آن هستند. به‌نظر می‌رسد همانند اینستاگرام که در بخش استوری تبلیغاتی را نمایش می‌دهد، آن‌ها قصد دارند از همین رویکرد برای بخش Status واتس‌اپ استفاده کنند. چیزی که هنوز مشخص نیست، این است که آیا چنین تبلیغاتی هدف‌مند خواهد بود یا نه. زیرا در حال حاضر پیام‌های رد و بدل شده در واتس‌اپ رمزگذاری شده هستند و فیسبوک برای اهداف شخصی خود نمی‌تواند از آن‌ها استفاده کند. اگرچه، فیسبوک می‌تواند از شماره واتس‌اپ کاربران و مقایسه آن با اکانت‌های فیسبوک، به اطلاعات بسیار زیادی دست پیدا کند. این موضوع به فیسبوک اجازه می‌دهد که بر اساس فعالیت کاربرانش در دیگر شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات هدفمندی را برای آن‌ها به نمایش در بیاورد.

در حال حاضر به نظر می‌رسد این قابلیت در مرحله‌ی آزمایشی قرار دارد و احتمالا تا زمانی که کاربران iOS چنین مشخصه‌ای را مشاهده کنند، زمان زیادی طول خواهد کشید. البته بلافاصله بعد از عرضه این قابلیت در گوشی‌ها و تبلت‌های مبتنی بر iOS، بدون شک این تبلیغات خیلی سریع به گجت‌های اندرویدی هم راه پیدا می‌کنند.

منبع : digikala