زبان نشانه‌گذاری ابرمتنی یا اچ‌ تی‌ ام‌ ال، HTML یا HyperText Markup Language در کنار css هستهٔ فناوری ساخت صفحات وب هستند. اچ‌ تی‌ ام‌ ال زبان توصیف ساختار صفحات وب است.html زبانی‌ است برای نشانه‌گذاری ابرمتن که برای تدوین قالب و طراحی صفحات وب به کار می‌برند.

دستورالعمل‌های زبان اچ تی ام ال برچسب (تگ ها) نام دارند که محتوای یک صفحهٔ وب با آنها نشانه‌ گذاری شده و بدین‌ ترتیب نحوهٔ نمایش آن صفحه برای مرورگرهای وب توصیف می‌شود.هر یک از برچسب‌ های اچ‌ تی‌ ام‌ ال معنا و مفهوم خاص خود را دارند و تأثیر مشخصی بر روی محتوا می‌گذارند.مثلاً برچسب‌ هایی برای تغییر شکل ظاهری متن، نظیر درشت و ضخیم کردن یک کلمه یا برقراری پیوند به صفحات دیگر در html تعریف شده‌اند.

یک سند اچ‌ تی‌ ام‌ ال، یک پروندهٔ مبتنی بر متن (Text based) می باشد که معمولاً با پسوند htm. یا html. نام‌گذاری شده و محتویات آن از برچسب‌ های html تشکیل می‌شود. مرورگرهای وبی که قادر به درک و تفسیر برچسب‌های html هستند، تک‌ تک آنها را از داخل سند اچ‌ تی‌ ام‌ ال خوانده و سپس محتوای آن صفحه را نمایان‌ سازی یا (Render) می‌کنند.

اچ‌ تی‌ ام‌ ال زبان برنامه‌نویسی نیست، بلکه زبانی است برای نشانه‌گذاری ابرمتن و اساساً برای ساختمند کردن اطلاعات و جدا کردن اجزای منطقی یک نوشتار  نظیر عناوین، تصاویر، فهرست‌ ها، بندها و جداول به کار می‌رود. از سوی دیگر html را نباید به عنوان زبانی برای صفحه‌ آرایی یا نقاشی صفحات وب بکار برد،این وظیفه اکنون بر دوش فناوری‌ های دیگری همچون سی‌ اس‌ اس می باشد.

دانلود کتاب