یوتوب امروز اعلام کرد پلتفرمش از ویدیوهایی با دامنه دینامیکی بالا موسوم به HDR نیز پشتیبانی می کند. این قابلیت به نمایشگرهایی که از مشخصات سخت افزاری ویژه ای برخوردارند، امکان می دهد طیف بسیار دقیق و واقعی تری را از رنگ های مشکی و سفید به نمایش بگذارند، ضمن اینکه دامنه دیگر رنگ ها نیز افزایش می یابد.

همان طور که می دانید در کنار رزولوشن 4K، قابلیت پشتیبانی از HDR نیز امروزه به یکی از مزایای رقابتی در بین تلویزیون های موجود در بازار بدل گشته، ضمن اینکه مایکروسافت و سونی نیز در نسل بعدی کنسول های بازی از این تکنولوژی بهره گرفته اند.

اما یکی از معایب اصلی در حال حاضر، فقدان محتوای HDR برای تماشاست، ضمن اینکه جزئیات سخت افزاری و نرم افزاری خاص، باعث شده دانش کافی در مورد نحوه دسترسی و تماشای آنها در اختیار عموم کاربران قرار نداشته باشد.

حال یوتوب قصد دارد هم خالقین محتوا و هم بینندگان علاقه مند به HDR را زیر یک لوای واحد جمع کند، و به نظر می رسد این اقدام، بهترین کار ممکن برای همه گیر ساختن تکنولوژی مورد بحث باشد، زیرا همان طور که دیدیم چندی پیش این کمپانی چنین رویه ای را برای محتوای 4K و حتی ویدیوهای 360 درجه در پیش گرفت و نقش بسزایی را در فراگیری این قالب ها ایفا نمود.

گفتنیست قطعاً هدف اصلی یوتوب، ایستادن در بلندترین قله پخش محتوای ویدیویی اینترنتی خواهد بود و این اقدام نیز در جهت رقابت با دیگر سرویس های استریم همچون نتفلیکس و آمازون صورت می گیرد. این کمپانی اعلام کرد طی مذاکره با تولیدکنندگان و کانال های برتر، به زودی شاهد مجموعه ای پربار از ویدیوهای HDR در یوتوب خواهیم بود.

البته بهتر است بدانید در حال حاضر برای مشاهده این محتوا، به سخت افزار اضافه از جمله کروم کست اولترای گوگل و یک بلوری پلیر HDR یا اکس باکس وان S نیاز خواهید داشت. هرچند یوتوب می گوید مدل های 2016 تلویزیون های 4K سامسونگ در آینده به واسطه اپلیکیشن داخلی اختصاصی، به صورت محلی از پخش ویدیوهای HDR پشتیبانی خواهند کرد.